MİSYONUMUZ VE VİZYONUMUZ


İznik Gölü Bazilika kazıları, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izniyle, İznik Müze Müdürlüğü başkanlığında, Bursa Uludağ Üniversitesi adına Prof. Dr. Mustafa Şahin’in bilimsel danışmanlığnda, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile 2015 yılında başlamış ve aralıksız devam etmektedir.


MİSYONUMUZ

Ascania Limne (İznik Gölü) Bazilika Kalıntısı Sualtı Kazı Ekibi olarak çalışmalarımızda; tarihin her döneminde yerleşimin sürekli olduğu, siyasal, sosyal, dini yönden her zaman en gözde şehirlerden birisi olan Nikaia (İznik)’nın, günümüzde de kültür ve din turizmine katkı sağlamak, kentin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine girmesine destekte bulunmak, İznik’te sualtı çalışmalarımız sonucu ortaya çıkan buluntuların da içerisinde yer aldığı bir sualtı müzesi kurulmasına önayak olmak, sualtı kazı çalışmalarında yer alan öğrencilerin eğitimlerinde ve hayata bakış açılarında kültür, sanat, estetik, çevre ve sosyal bilinci gelişmiş, Atatürkçü, laik, yenilikçi, rekabetçi, özgün düşünen, yaratıcı sualtı arkeologları yetiştirmektir.


VİZYONUMUZ

Ülke genelinde doğa sevgisiyle birlikte tarih bilincini de kazandırması hedeflenen Sualtı Arkeoloji Okulu’nun açılmasını sağlamak ve Türk Sualtı Arkeolojisinin kurumsallaşmasına katkıda bulunmak.